La resposta curta
El disseny de la capa TC-de GPON considera una divisió 1:128, i alguns OLT admeten 128 ONU registrades per port; cap dels dos fets aprova automàticament un ODN físic 1:128.Tracteu 1:128 com una excepció dissenyada, no com a predeterminada. Abans del llançament, el disseny hauria de passar les cinc portes següents:
- Porta de l'equip:la targeta de línia OLT exacta, el mòdul òptic, la versió de programari i la combinació d'ONU han de suportar 128 ONU registrades per port.
- Porta òptica:el pitjor camí òptic-no el camí mitjà-ha de romandre dins dels límits de pèrdua aplicables aigües amunt i aigües avall amb un marge d'enginyeria explícit.
- Porta de components:el càlcul ha d'utilitzar la pèrdua d'inserció màxima garantida del proveïdor i la pitjor-uniformitat del port, no una divisió teòrica de 21 dB ni un valor de catàleg típic.
- Porta de capacitat:els recomptes de subscriptors connectats, ocupats-i simultàniament actius han d'ajustar-se als nivells de servei i a la política de DBA.
- Porta d'operacions:el domini d'error més gran, l'accés de prova, els registres del port, els recanvis i el pla de migració han de ser acceptables per a l'operador.
Si una porta falla, un full de dades OLT que diu "128 clients" no rescata el disseny. Glory Optical'sGuia de disseny de xarxes FTTHmapeja aquestes comprovacions a l'arquitectura ODN, al full de pressupost de pèrdues-i a la BOM abans que es congeli la proporció.
1. Què diuen realment els estàndards GPON sobre 1:128
La declaració que es repeteix amb més freqüència sobre 1:128 també és la que més sovint es despulla del seu context.
ITU-T G.984.1 (03/2008), clàusula 12diu que les relacions de divisió de fins a 1:64 eren realistes per a la capa física amb la tecnologia considerada en la publicació. La frase següent diu que, anticipant l'evolució continuada del mòdul òptic-, la capa de convergència de transmissió o TCcal tenir en compterelacions de divisió fins a 1:128. "Ha de tenir en compte" defineix l'àmbit del disseny de la capa TC-; no és una declaració que cada interfície òptica GPON admet un ODN 1:128.
Àmbit de la capa TC-
Escala de protocol, adreçament ONU, control d'abast i ample de banda.
Viabilitat de la-capa física
Potència de llançament, sensibilitat del receptor, divisor i pèrdua de fibra, reflexos, variació de components i marge.
Aquesta distinció explica per què un fabricant OLT pot anunciar 128 clients per port PON mentre un operador encara rebutja un ODN 1:128. Model d'Ubiquiti-específicGuia UF-OLTsuporta fins a 128 clients per port GPON. Un article anterior de la plataforma ZTE, publicat el 2010, afirma a1:128 màxim per al ZXA10 C300. Aquests exemples mostren que les implementacions d'equips han reclamat aquesta escala; no són l'aprovació de contractació actual d'un altre model, llançament o mòdul òptic. Verifiqueu la documentació activa del proveïdor abans del llançament del disseny.
Les tarifes de línia GPON no augmenten amb la relació dividida
El perfil GPON asimètric àmpliament desplegat funciona a2.488,32 Mbit/s aigües avall i 1.244,16 Mbit/s aigües amunt. El correntEspecificació ITU-T G.984.2 PMDdefineix aquests índexs nominals i paràmetres de-capa física. Un divisor 1:128 crea més punts finals; no crea més capacitat PON.
B+, C+ i D són classes de pèrdua, no adjectius de màrqueting
| Classe òptica GPON | Pèrdua mínima del camí | Pèrdua màxima del camí | Significat pràctic per a 1:128 |
|---|---|---|---|
| B+ | 13 dB | 28 dB | Normalment és massa petit un cop s'inclou un divisor real d'1 × 128 i un marge de disseny |
| C+ | 17 dB | 32 dB | Possible per a camins curts i nets amb components controlats |
| D | 20 dB | 35 dB | Més sala òptica, però la compatibilitat dels equips i l'economia encara requereixen una revisió |
L'estructura del document és important. L'annex A G.984.2, que forma part integrant de la Recomanació, identifica B+ com a millor pràctica del sector per al sistema de 2,488/1,244 Gbit/s i ofereix un rang de pèrdua de 13-28 dB a la taula A.2. L'apèndix V ho fa explícitamentnoformar part integrant de la Recomanació; presenta la pràctica de la indústria C+ i D ampliada d'-abast d'un sol costat-, amb rangs de 17-32 dB i 20-35 dB a les taules V.3 i V.4.
Aquests són pressupostos de referència publicats, no una prova que cada parella OLT/ONU citada implementi la classe. No aproveu un enllaç només perquè una cita diu "C+", "C++" o "alta potència". La RFQ hauria d'indicar la potència de llançament mínima exacta, la sensibilitat del receptor, el límit de sobrecàrrega, la classe de pèrdua suportada, la longitud d'ona i els supòsits FEC per a ambdues direccions.
És de 25 dB el límit de potència de recepció-segur GPON?
Cap regla universal de l'ITU diu "25 dB és segur". A 25 dBpèrdua del camípot ser l'objectiu de disseny intern de l'operador; −25 dBmpoder rebutés una quantitat diferent. Tots dos s'han de comparar amb els límits exactes del-mòdul òptic i de la ONU. Una ONU que registra una sensibilitat propera avui pot no tenir prou reserva per a la temperatura, la contaminació, l'envelliment o un empalmament de reparació demà.
La glòriaGuia del divisor PLC 1:32 versus 1:64és el següent pas útil quan l'estàndard permet diverses ràtios però el projecte necessita una línia de base de-risc més baix.
2. Quanta pèrdua òptica afegeix realment un divisor 1:128?
La pèrdua ideal-divisió igual és:
Per a 128 sortides:
Aquests 21,07 dB són un sòl de física, no una especificació de producte que es pot demanar. Exclou l'excés de pèrdua de guia d'ona, l'acoblament de fibres, l'embalatge, els connectors, la dependència de la longitud d'ona, la dependència de la polarització i la variació de canal-a-canal.
Les dades publicades del divisor PLC 1 × 128 il·lustren el buit. AFitxa tècnica de Precision Optical Technologiesespecifica una pèrdua d'inserció inferior a 23,8 dB i una uniformitat inferior a 2,5 dB per a 1×128. AnFitxa tècnica del divisor FS ABSespecifica no més de 24 dB de pèrdua d'inserció i no més de 3,0 dB d'uniformitat. Per tant, un pressupost preliminar defendible hauria de reservar-se23,8–24,0 dB només per al divisor, després substituïu aquest valor de planificació pel màxim garantit de la LDM seleccionada.
Per què la pitjor-pèrdua de port és més important a l'1:128
La uniformitat és la diferència entre les sortides de pèrdua-més baixa i de pèrdua- més alta. A l'1:128, una propagació de 2,5 a 3,0 dB és prou gran com per fer que un grup d'ONU sembli saludable mentre que els ports més febles es troben a prop del límit de fallada. Un informe de mostra que només mostra una mitjana amaga aquest risc.
Per a un projecte-específicDivisor PLC, especifiqueu almenys:
- pèrdua màxima d'inserció per a cada port a les longituds d'ona requerides;
- uniformitat, PDL, WDL, pèrdues de retorn i límits de directivitat;
- tipus de connector, poliment i si s'inclou la pèrdua de connector;
- interval de temperatura de funcionament- i condicions de prova;
- traçabilitat-número de sèrie o lot;
- dades de prova per-port, no només una declaració d'aprovació/error.
-Etapa única versus 1:128 en cascada
Totes les arquitectures ideals amb una relació total d'1:128 tenen la mateixa divisió matemàtica de 21,07 dB. Les combinacions de dispositius reals no tenen les mateixes pèrdues excessives ni les mateixes conseqüències operatives.
| Arquitectura | Exemple de límit-dispositiu publicat | Dotació interetapa connectoritzada | Observació de la planificació |
|---|---|---|---|
| Un 1×128 | 23,8-24,0 dB | Cap | Menys etapes passives, però un mòdul gran i un domini d'error de 128 sortides |
| 1×2 + 1×64 | 3.8 + 20.5=24.3 dB | Uns 0,4 dB | Disseny fàcil de dues-sucursals, però poc avantatge òptic |
| 1×4 + 1×32 | 7.2 + 16.5=23.7 dB | Uns 0,4 dB | Admet la distribució per fases i pot ser propera a una pèrdua de dispositiu d'1 × 128 |
| 1×8 + 1×16 | 10.3 + 13.5=23.8 dB | Uns 0,4 dB | Més granularitat local; els registres i la disciplina d'accés esdevenen crítics |
Els valors del dispositiu són sumes il·lustratives dels màxims publicats, no un substitut de les especificacions dels proveïdors seleccionats. Una fusió-interetapa empalmada pot aportar menys pèrdues que un parell de connectors, mentre que un connector de camp pot contribuir molt més quan està contaminat o danyat.
Regla de l'enginyer: trieu la topologia per a les operacions i, a continuació, verifiqueu-ne la pèrdua
No seleccioneu una cascada perquè algú afirma que és inherentment una pèrdua més baixa. Seleccioneu-lo quan la construcció per fases, l'eficiència de la fibra-alimentadora, l'accés a la prova local o la geografia dels subscriptors justifiquen la segona etapa. A continuació, pressuposteu cada etapa i interfície. La glòriaGuia de resolució de problemes de-pèrdues altes del divisor PLCmostra com apareix la contaminació del connector, la macro-flexió, els empalmes deficients i la variació dels components després de la instal·lació.
3. Escenaris de pressupost-òptics GPON 1:128 treballats
Un pressupost útil ha de ser reproduïble. El següent model d'enginyeria Glory és uncàlcul de disseny il·lustratiu, no una afirmació sobre una xarxa en directe concreta i no un límit d'acceptació universal.
Hipòtesis:
- Pèrdua màxima de planificació del divisor 1×128: 24,0 dB
- Quatre parells de connectors a 0,4 dB cadascun: 1,6 dB
- Sis empalmes de fusió a 0,1 dB cadascun: 0,6 dB
- Atenuació de la fibra: 0,35 dB/km
- Dotació d'enginyeria per envelliment, reparació i variació no modelada: 3,0 dB
| Distància OLT-a-ONU | Pèrdua ODN calculada | Marge B+ (28 dB) | Marge C+ (32 dB) | Marge D (35 dB) |
|---|---|---|---|---|
| 2 km | 29,90 dB | −1,90 dB | +2.10 dB | +5.10 dB |
| 5 km | 30,95 dB | −2,95 dB | +1.05 dB | +4.05 dB |
| 10 km | 32,70 dB | −4,70 dB | −0,70 dB | +2.30 dB |
| 15 km | 34,45 dB | −6,45 dB | −2,45 dB | +0.55 dB |
Aquesta taula mostra per què "GPON admet 1:128" no és una resposta-òptica de pressupost. Sota aquests supòsits conservadors, B+ falla fins i tot a 2 km. C+ només es pot utilitzar en els exemples més curts, i el cas de 5 km només li queden 1,05 dB. La classe D ofereix més espai, però encara arriba només a 0,55 dB a 15 km-massa poc per a la política de disseny de molts operadors.
La prova de -quilòmetre zero: rebutja els dissenys impossibles abans de l'enginyeria de rutes
Traieu la distància de fibra del model. La pèrdua fixa ja és:
La BOM suposada 1:128 no pot complir un pressupost de 28 dB B+fins i tot a zero quilòmetres. Aquesta comprovació evita que els equips optimitzin una ruta de cable quan el divisor, les interfícies i el marge ja han consumit tota la classe.
El mateix model pot estimar un límit de distància teòric:
- B+:cap distància positiva sota aquests supòsits;
- C+:aproximadament 8,0 km;
- D:aproximadament 16,6 km.
Aquests són límits de càlcul, no recomanacions de desplegament. L'acceptació del camp encara necessita una pèrdua mesurada en ambdues direccions o a les longituds d'ona especificades, inspecció del connector, registres OTDR si escau i verificació de potència OLT/ONU. La glòriaGuia de desplegament d'ODNproporciona el component més ampli i el context de treball de camp-per a aquest pla d'acceptació.
Per què una passada calculada encara pot fallar en el servei
- el port de pèrdua-més alta del divisor en lloc del port mitjà;
- pèrdua de connector exclosa del full de dades del divisor;
- reflectància o una cara extrema bruta que no apareix com una simple atenuació;
- la ONU de -potència més baixa a la branca més llarga;
- hipòtesis de temperatura i envelliment ja incloses-o no incloses-en els límits dels components;
- un futur tancament de reparació i empalmament addicional;
- incertesa dels informes de potència òptica-OLT;
- diferències entre la sensibilitat del registre i el funcionament estable-d'errors.
"La ONU va entrar en línia" és un esdeveniment de posada en marxa, no una prova de SLA.
4. Límit d'ample de banda: què comparteixen realment les 128 ONU actives
El marge òptic respon si els bits poden creuar l'ODN. No respon si el PON pot transportar el trànsit ofert.
Utilitzant les taxes GPON comunes de 2.488,32/1.244,16 Mbit/s i una simple divisió igual, la quota bruta és:
| ONU actives simultàniament | Raw aigües avall per ONU | Raw upstream per ONU |
|---|---|---|
| 32 | 77,76 Mbit/s | 38,88 Mbit/s |
| 64 | 38,88 Mbit/s | 19,44 Mbit/s |
| 128 | 19,44 Mbit/s | 9,72 Mbit/s |
Aquestes no són garanties de velocitat del client. Són sostres aritmètics abans de l'enquadrament de GPON, el trànsit de gestió, la sobrecàrrega de protocol, la política de servei i la programació de ràfegues. El GPON real es basa en la multiplexació estadística i l'assignació dinàmica d'ample de banda, de manera que la majoria dels usuaris no estan actius contínuament a la velocitat màxima. Això fa que l'1:128 sigui comercialment possible en algunes xarxes-però també fa que les suposicions d'-targeta i d'hores ocupades- formin part del disseny d'enginyeria.
Les cases superades, les ONU connectades i les ONU actives són números diferents
Un arbre físic d'1:128 pot passar 128 locals mentre que només 50 s'hi subscriuen. D'aquests, potser 20 són actius significativament en un interval determinat. La planificació de la capacitat hauria d'enregistrar els tres valors, més la combinació de-nivell de servei i les aplicacions pesades-amunt. Tractar 128 sortides com a 128 usuaris gigabits simultanis no és realista; suposar que la concurrència màxima es mantindrà sempre baixa és igualment insegur.
Comprovació de la-capacitat del port
- Taxa de previsió dels anys 1, 3 i 5.
- Hora ocupada-d'ús aigües avall i amunt.
- Relació màxima-a-mitjana per nivell de servei.
- Obligacions d'ample de banda compromeses o assegurades.
- Un activador dividit o augmentat abans que la congestió afecti els clients.
Per a les xarxes que venen molts plans de gigabit o aigües amunt-, la millor resposta és sovint més ports PON o un pas a XGS-PON, no una compartició GPON més profunda. APresentació de Fiber Connect 2025 organitzada pel Broadband Foruminclou una diapositiva "Fiber Reality Check 2025" de Nokia, que cita una previsió d'Omdia d'abril de 2025, que descriu que XGS-PON substitueix de manera agressiva GPON en nous desplegaments i continua sent dominant durant els propers anys. Aquest és un material de presentació de la conferència, no un informe d'estàndards del Fòrum de Banda Ampla.
Per tant, la BOM passiva s'ha de comprovar per a la coexistència i la migració, no només per al recompte de ports OLT-actual. La glòriaGuia de disseny de xarxes FTTHenllaça les previsions dels subscriptors amb el splitter i l'assignació de fibra.
5. Límits operatius que no figuren en el pressupost de pèrdues
Un PON 1:128 concentra més clients darrere d'un port OLT, un camí d'alimentació i un component de primera-etapa. Per tant, una fallada prop de l'arrel pot afectar fins a 128 serveis. L'estalvi financer de menys ports de targetes-de línia s'ha de comparar amb el cost i l'impacte d'aquest domini d'error més gran.
Els registres passen a formar part del rendiment òptic
Amb la divisió en cascada, un registre de port hauria d'identificar:
- Xassís OLT, ranura, port PON i classe de mòdul{0}}òptic;
- número de sèrie i port del divisor de primera- i segona-etapa;
- posició de tancament, safata, adaptador i empalmament;
- longitud de la ruta i mapa d'esdeveniments de referència;
- El número de sèrie de l'ONU, la pèrdua de branca i la posada en marxa reben energia;
- sortides reservades, connectades i no disponibles.
Sense aquesta jerarquia, un tècnic pot mesurar la baixa potència, però encara no sap quin component o branca aigües amunt inspeccionar. Guia de la glòriaSelecció MST, ODF i FDBajuda a alinear el punt de distribució física amb el model de registre i manteniment.
El registre no és el mateix que l'estabilitat
Una ONU pot registrar-se a un nivell òptic baix durant una prova silenciosa, i després experimentar errors intermitents o baixa del registre després de canvis de temperatura, pertorbacions del connector o reparacions addicionals. Un pla d'acceptació pràctic hauria de comparar la pitjor ONU mesurada amb els llindars d'avís i alarma de l'operador, no només la sensibilitat absoluta del receptor.
Les afirmacions de fiabilitat necessiten proves, no un logotip
Per a components passius,Telcordia GR-1209-COREproporciona requisits genèrics per a components òptics passius, mentre queGR-1221-COREaborda la garantia de fiabilitat-a llarg termini. Aquestes són referències de qualificació valuoses per a l'adquisició de separadors, especialment en entorns de planta-exteriors.
No obstant això, "compatible amb Telcordia" no s'ha d'acceptar com a frase general. Pregunteu quina família de productes, paquet, problema, mida de la mostra, seqüència de prova i número d'informe cobreix la reclamació. A continuació, comproveu si la configuració 1×128 subministrada es troba dins d'aquest àmbit de qualificació. AInforme de prova del divisor PLChauria de connectar la línia de base de qualificació amb les dades de producció per-port per a l'enviament real.
6. On una divisió GPON 1:128 pot tenir sentit
1:128 és més defensable quan la densitat és alta, l'abast és curt, el control dels components és fort i el model comercial valora la consolidació del port OLT-.
-MDU d'abast curt o xarxes de campus
Un gran complex d'apartaments, hotel, campus o LAN òptica passiva pot mantenir la distància de la fibra baixa i els punts de distribució controlats. Un disseny C+ o D pot conservar un marge adequat si es minimitzen els connectors i les etapes divisores. En aquests entorns, acaixa de distribució de fibra seleccionada per a la disposició real del divisor i empalmamentés més important que un recompte de ports nominals a l'etiqueta de la carcassa.
Àrees denses amb baixa taxa de presa inicial mesurable
Un arbre pot passar moltes premisses mentre només una fracció s'hi subscriu. La distribució en cascada 1:4 × 1:32 o 1:8 × 1:16 admet la compilació per fases si l'operador instal·la la capacitat de la segona-etapa a mesura que creix la taxa de presa. Això només funciona quan es controlen els ports inactius, els camins divisors i els registres d'activació.
Xarxes sensibles-de costos amb un pla d'augment explícit
Un operador pot acceptar un ús compartit més alt per reduir el cost inicial de l'OLT i de la fibra{0}}d'alimentació. El pla ha d'indicar el llindar d'utilització, marge o-recompte de clients que desencadena un segon port PON, una re-divisió o migració de tecnologia. "Actualitzarem més tard" no és un pla tret que ara es reserven fibres de recanvi, espai del gabinet, longituds d'ona, maquinari i procediments d'interrupció.
Glòria posició d'enginyeria
Per a aquests escenaris, Glory pot traduir l'arquitectura aprovada en una BOM passiva controlada-Divisors PLC, adaptadors, col·letes, safates i{0}}caixos preparats per a divisors-, però la relació de divisió hauria de seguir sent una decisió de disseny de l'operador recolzada pels límits exactes de l'OLT/ONU i el full d'acceptació.
7. On 1:128 sol ser l'elecció incorrecta
Llarges rutes rurals
L'elevada pèrdua de divisor i l'atenuació de la fibra llarga consumeixen el mateix pressupost finit. Una ruta rural també tendeix a acumular tancaments, reparacions i exposició ambiental. Reduir la divisió a 1:32 o 1:64 normalment compra una resistència més útil que desar un port OLT.
Alt percentatge de presa amb molts nivells de servei premium
Si s'espera que un port porti molts subscriptors de 500 Mbit/s o gigabit, el problema de capacitat pot arribar abans del problema òptic. L'elevada demanda amunt de còpies de seguretat al núvol, creació de vídeo, vigilància i usuaris empresarials fa que els 1.244 Gbit/s de càrrega amunt siguin especialment importants.
ODN Brownfield amb registres incomplets
Els recomptes de connectors desconeguts, les cascades no documentades, els tipus de poliment barrejats i els tancaments antics fan que un càlcul 1:128 sembli més precís que les dades d'origen. Auditoria i prova l'ODN primer. La glòriaguia de diagnòstic{0}}perdudes elevadespot servir com a llista de comprovació de camp abans d'afegir una altra etapa de divisió.
Xarxes de-SLA o de serveis públics-estrictes
Un domini d'error compartit més gran, un marge de potència més ajustat i una sobresubscripció més gran rarament són bones compensacions-per serveis amb amplada de banda garantida o obligacions de restauració. Utilitzeu una arquitectura protegida i dividida inferior o un accés dedicat quan el SLA ho garanteixi.
Noves versions optimitzades per a l'electrònica d'ahir
Una planta passiva de 30-anys no hauria de ser inflexible per salvar un port GPON que es pot substituir molt abans. Si la coexistència XGS-PON, 25GS{-PON o multigeneracional és al full de ruta, avalueu ara el futur pla de longitud d'ona i la classe de pèrdua. La glòria25GS-PON òptic-explicador del pressupostés una comparació-de migració útil; no és una prova que cada GPON 1:128 ODN admetrà una futura generació de PON sense canvis.
8. 1:32 vs 1:64 vs 1:128 Matriu de decisió GPON
| Factor de decisió | 1:32 | 1:64 | 1:128 |
|---|---|---|---|
| Pèrdua divisor ideal | 15,05 dB | 18,06 dB | 21,07 dB |
| Gamma de dispositius PLC màxima típica utilitzada en la planificació | Uns 16,5-17 dB | Uns 20,5-21 dB | Uns 23,8-24,0 dB |
| Viabilitat B+ | En general, còmode amb un ODN de so | Possible però sensible al marge- | Generalment no és adequat amb una prestació d'enginyeria normal |
| viabilitat C+ | Marge fort en molts dissenys | Pràctic en molts dissenys controlats | Possible principalment en dissenys curts i nets |
| Compartició d'amplada de banda en brut | El més baix | Mitjana | El més alt |
| Domini d'error per port PON | Fins a 32 ONU | Fins a 64 ONU | Fins a 128 ONU |
| Enregistrament i resolució de problemes de complexitat | Baixa | Mitjana | Alt, sobretot quan es fa en cascada |
| El millor ajust | Accés de fiabilitat-més llarg o alta | FTTH principal dens | Excepció curta, densa i controlada amb cura |
La pèrdua ideal addicional és d'uns 3,01 dB cada vegada que la divisió es duplica. En el terreny, la decisió és més que un càlcul de 3 dB: la uniformitat, les interfícies addicionals, la concurrència dels subscriptors i l'impacte de recuperació també creixen. Per a una comparació més profunda de les línies de base comunes, utilitzeu Glory'sGuia de selecció 1:32 versus 1:64, avalueu 1:128 només si cap de les línies de base compleix l'objectiu empresarial.
9. Què posar en un pla d'acceptació i RFQ 1:128
Un projecte d'alta-secció reeixit comença amb la compra d'un llenguatge que l'enginyeria pot provar. "Divisor GPON 1 × 128, compatible amb Telcordia" no és suficient.
Camps OLT i ONU
- Fabricant OLT, xassís, targeta de línia, port i llançament de programari;
- màxim d'ONU admesos per port sota la configuració prevista;
- Classe de mòdul-òptic OLT, rang de potència-de llançament, sensibilitat del receptor i sobrecàrrega;
- Interval de potència de transmissió-de la ONU, sensibilitat del receptor, FEC i estat d'interoperabilitat;
- abast màxim i distància diferencial suportats per la implementació;
- Perfil DBA, ample de banda assegurat i supòsits de nivell{0}}de servei.
Camps divisors de PLC
- arquitectura en una-etapa o en cascada i relació total;
- tipus de paquet, dimensions i posició de muntatge;
- G.657.A1/A2 o una altra construcció requerida de fibra i cua;
- SC/APC, SC/UPC o una altra interfície, sense poliment barrejat en un parell aparellat;
- pèrdua d'inserció màxima per a cada port i longitud d'ona requerida;
- uniformitat, PDL, WDL, pèrdua de retorn i directivitat;
- temperatura de funcionament/emmagatzematge i abast de qualificació ambiental;
- prova GR-1209/GR-1221 quan sigui necessari;
- Informe de prova del 100% per-port i traçabilitat en sèrie/lot.
ODN i camps de tancament
- longituds d'alimentació, distribució i caiguda;
- recompte de-parells i fusió-de connectors;
- divisor, adaptador, safata i disseny de fibra d'aparcament-;
- radi de flexió, rang d'entrada del cable-, alleujament de tensió i objectiu IP;
- mapa de ports, etiquetes, sortides de recanvi i maquinari de muntatge;
- subsidi de reparació i envelliment;
- espai de migració i pla{0}}de fibra de recanvi.
Acceptació de fàbrica i camp
- A l'acceptació de fàbrica, verifiqueu el format de l'informe, les longituds d'ona, el mètode de referència, l'estat del connector i els 128 valors de sortida.
- En l'acceptació del camp, inspeccioneu i netegeu els connectors, registreu les pèrdues d'extrem-a-final i comproveu les branques més llargues i pitjors.
- Compareu la potència informada ONU/OLT amb mesures calibrades quan sigui necessari.
- Desa una traça de referència o un mapa d'esdeveniments.
La trampa de contractació a evitar
No permeteu que la pèrdua màxima de dispositiu, la dotació de connectors i el marge d'enginyeria es combinin o s'ometin en silenci en tres documents. Un full de pressupost de pèrdua-controlat ha d'identificar el propietari i la font de cada número.
La glòriaguia per llegir un informe de prova del divisor PLCes pot adjuntar al pla d'inspecció. Un cop fixats els límits, elFormulari de RFQ Glorypot portar la configuració del divisor, la BOM del tancament, el requisit d'-informe de prova i la revisió del dibuix com un paquet de projecte.
Converteix una arquitectura aprovada 1:128 en una BOM passiva controlada
Envieu la topologia, les longituds de la ruta, la classe òptica, els detalls de la interfície, el pla de tancament i els requisits del document de prova-. Glory pot alinear el divisor PLC, les interfícies passives, la disposició del recinte i el paquet d'inspecció amb les entrades de disseny que aproveu.
Sol·liciteu un pressupost de projecte Reviseu les opcions del divisor PLC10. Preguntes més freqüents sobre 1:128 GPON
P: La ITU-T permet una relació de divisió GPON 1:128?
R: La ITU-T G.984.1 requereix que la capa TC tingui en compte les proporcions de divisió de fins a 1:128, mentre que la seva discussió sobre la-capa física identifica l'1:64 com a realista per a la tecnologia considerada en la publicació. Això situa 1:128 dins de l'àmbit del disseny de la capa TC-; no dóna una aprovació general-de la capa física. La implementació exacta de l'OLT/ONU i el pressupost òptic-del pitjor dels casos encara han de demostrar el disseny.
P: Pot un B+ GPON OLT suportar 1:128?
R: Pot registrar 128 ONU al programari, però un pressupost òptic normal de 28 dB B+ sol ser massa petit per a un divisor real d'1 × 128 més connectors, empalmes, fibra i marge de disseny. En el model treballat, la pèrdua fixa arriba als 29,2 dB abans de la distància de la fibra.
P: És suficient C+ per a una xarxa GPON 1:128?
A: De vegades. Amb una pèrdua de camí màxima de 32 dB, C+ pot suportar camins curts, nets i estretament controlats d'1:128. En el model il·lustratiu, conserva 2,10 dB a 2 km i 1,05 dB a 5 km, però falla als 10 km. Utilitzeu la LDM real i la política de marge de l'operador.
P: Quina és la pèrdua d'inserció d'un divisor PLC 1 × 128?
R: La pèrdua teòrica{0}}divisió igual és de 21,07 dB. Els fulls de dades comercials públics especifiquen la pèrdua màxima d'inserció al voltant de 23,8-24,0 dB per a uns productes d'1 × 128. El pitjor valor del port garantit-del proveïdor seleccionat és el nombre que pertany al pressupost final.
P: És millor un divisor 1 × 128 que els divisors en cascada?
R: Té menys etapes passives i interfícies entre etapes, que poden simplificar la pèrdua i els registres. Les cascades poden millorar el desplegament gradual i la distribució local. Cap dels dos és universalment millor; compareu el pitjor-cas de pèrdua de dispositiu, esdeveniments de connector/splicing, accés al recinte, provabilitat i aïllament d'errors.
P: Quanta amplada de banda obté cada usuari a 1:128 GPON?
R: Si les 128 ONU estiguessin igualment actives, la quota aritmètica bruta seria de 19,44 Mbit/s aigües avall i 9,72 Mbit/s aigües amunt abans de sobrecàrrega. El servei real depèn de la DBA, la concurrència del trànsit i la política de l'operador, de manera que aquest número no és una velocitat d'usuari garantida.
P: Pot funcionar una ONU a -28 dBm?
R: Només si l'especificació exacta del receptor ONU i les condicions de funcionament ho permeten, i "funciona" no hauria de significar només registrar-se una vegada. Els operadors normalment reserven un marge per sobre de la sensibilitat absoluta per a la incertesa de mesura, la temperatura, l'envelliment, la contaminació i la reparació. Comproveu tant la potència de l'ONU aigües avall com la recepció de la ràfega aigües amunt a l'OLT.
P: Quins documents hauria de proporcionar un proveïdor de separadors 1×128?
R: Sol·liciteu la fitxa de dades controlada, el dibuix, les proves de qualificació, el material o els documents de compliment requerits pel projecte, l'informe òptic per-port, la traçabilitat en sèrie/lot i el mètode d'inspecció. Per a l'ús de la planta-exterior, definiu el recinte i l'abast ambiental, així com el xip òptic.
P: Una xarxa nova hauria de desplegar 1:128 GPON o XGS-PON?
R: Si l'objectiu és donar servei a molts-subscriptors d'alta velocitat per port, la capacitat XGS-PON pot ser una millor resposta-a llarg termini que maximitzar la compartició GPON. L'elecció final depèn dels nivells de servei, l'equip instal·lat, el pla de convivència i l'economia. Manteniu la migració passiva ODN-a punt, sigui quina sigui la tecnologia activa seleccionada.
11. Conclusió: tracteu 1:128 com una excepció dissenyada, no com a predeterminada
El disseny de la capa -GPON TC considera 1:128, els OLT específics del model-han anunciat 128 clients per port i existeixen divisors PLC comercials d'1 × 128. Aquests tres fets no aproven un ODN físic específic. Un desplegament fiable només és possible quan el pitjor camí òptic, el marge de ràfega aigües amunt, la capacitat d'-hores ocupades, el domini d'error i el pla de migració futur es combinen.
La comprovació primerenca més útil és senzilla: substituïu la divisió teòrica de 21,07 dB amb el màxim garantit del divisor, afegiu tots els connectors i empalmes, reserveu una dotació d'enginyeria declarada i mireu què queda abans de la distància de fibra. En el model transparent utilitzat aquí, la pèrdua fixa ja és de 29,2 dB. Això descarta immediatament B+ i limita C+ a un ODN curt i-ben controlat.
Per a la majoria de xarxes FTTH, 1:32 o 1:64 segueix sent més fàcil d'utilitzar i actualitzar. Utilitzeu 1:128 quan la densitat, l'abast, la taxa de presa i l'economia ho justifiquen genuïnament-i requereixin les dades per demostrar-ho. Glory Optical pot suportar el costat passiu amb un control controlatDivisor PLC i BOM de tancament, requisits de prova per-port i dibuixos del projecte; L'alliberament final s'ha de signar sempre amb les especificacions OLT/ONU i la política d'acceptació de l'operador.
12. Normes i referències d'enginyeria
- Característiques generals de ITU-TG.984.1 - GPON
- Especificació de la capa GPON PMD de la ITU-T G.984.2 (2019) -
- ITU-T G.984.3 (2014) - Especificació de la capa de convergència de transmissió GPON
- Telcordia GR-1209-CORE: requisits genèrics per a components òptics passius
- Telcordia GR-1221-CORE: requisits genèrics de garantia de fiabilitat
- Full de dades del divisor PLC de Precision OT
- Full de dades del divisor PLC FS ABS
- Llibre blanc de fiabilitat del divisor òptic passiu SENKO
Per a l'aplicació del projecte, emparelleu aquestes referències externes amb Glory'sGuia de disseny ODN, Guia d'informes del divisor de PLCi els límits establerts a la LDM del projecte aprovat.